3 grudnia 2024

ouczelniach.pl

Najlepsze uczelnie i uniwersytety

Samodzielna nauka rosyjskiego – jak się do tego zabrać?

Językiem rosyjskim włada łącznie około 260 milionów ludzi, warto zatem się go nauczyć. Poza tym Rosja jest naszym sąsiadem, a co istotne, również potencjalnym partnerem biznesowym. Po rosyjsku można się porozumieć w wielu krajach byłego bloku wschodniego. I jeśli planujemy podróżować na wschód, to znajomość tego języka także będzie niezwykle przydatna. Jak się go skutecznie nauczyć? Czy samodzielna nauka rosyjskiego jest trudna i jak ją zacząć?

Czy język rosyjski jest trudny?

Język rosyjski i język polski wykazują pokrewieństwo i zdają się do siebie dość podobne, zwłaszcza pod względem gramatycznym. W przeciwieństwie do języka angielskiego, w rosyjskim znajdziemy doskonale nam znaną odmianę przez osoby i przypadki. Ponadto wiele słów z języka rosyjskiego, brzmi dla nas dość znajomo. Tutaj jednak tkwi drobny haczyk, ponieważ znajome słowa mogą w języku rosyjskim oznaczać coś zupełnie innego. Na przykład polskie słowo zawód, oznaczający profesję, po rosyjsku oznacza imię, polski stół w języku rosyjskim jest krzesłem, a luksusowy kawior to rosyjski dywan – można zatem ładnie namieszać, jeśli się zapomni znaczenia określonych słów.

Warto jednak zaznaczyć, że dla osób władających biegle językiem polskim samodzielna nauka rosyjskiego, będzie dużo prostsza niż dla osób rdzennie anglojęzycznych. Niestety trzeba jednak mieć na uwadze to, że język rosyjski bazuje na alfabecie rosyjskim. Z tego też powodu pismo rosyjskie różni się nieco od pisma, jakie znamy na co dzień, bazującego na alfabecie łacińskim. Dlatego też początki nauki języka rosyjskiego mogą wymagać nieco więcej zaangażowania.

Od czego zacząć naukę rosyjskiego

Oczywiście naukę języka rosyjskiego należy zacząć od nauki grażdanki, czyli alfabetu rosyjskiego. I najlepiej jest to zrobić sprawdzoną szkolną metodą, jaką uczyliśmy się pisania polskich liter. Naukowo dowiedziono bowiem, że ręczne pisanie poprawia efektywność zapamiętywania. Kiedy już zapoznamy się z literami alfabetu rosyjskiego, należy zapoznać się dokładnie z ich wymową – zwłaszcza stosowaniem twardych i miękkich znaków, które są obecne w języku rosyjskim i mają znaczenie w kwestii wymawiania poszczególnych słów.

Czy warto w pierwszych etapach nauki uczyć się gramatyki rosyjskiej? Tutaj sprawa nie jest taka prosta jak w języku angielskim, ponieważ w języku rosyjskim mamy koniugację i deklinację, czyli jeśli chcemy poprawnie się w nim komunikować, musimy znać zasady odmiany czasowników i rzeczowników. Dlatego wraz z nauką słówek rosyjskich, warto od razu uczyć się ich odmiany przez przypadki i osoby.

Fiszki do nauki rosyjskiego

Fiszki językowe to świetny sposób na samodzielną naukę języka rosyjskiego. Z jednej strony pozwalają poznawać i utrwalać nowe słowa oraz sposób ich zapisu w rosyjskim alfabecie, z drugiej strony, jeśli są odpowiednio skonstruowane, pokazują jak używać danych słów w przykładowej konwersacji. Przy samodzielnej nauce języka rosyjskiego nie można również zapomnieć o ogólnych zasadach skutecznej nauki języków, czyli o otoczeniu się językiem w postaci muzyki, filmów czy książek rosyjskojęzycznych.

Copyright © All rights reserved.